University of Southampton

University of Southampton

Southampton, England

Ved en av verdens mest trafikkerte cruisebåthavner, finner du University of Southampton – og her vet de hvordan man bygger skip. Og ikke bare det – Soton er blant Storbritannias 10 beste forskningsuniversiteter.

Stipend

Opptil 10,000 GBP

Studenter

22,500

Pris

Fra 19,300 GBP

Søknadsfrist

30. juni for bachelorgrader

University of Southampton

Om University of Southampton

University of Southampton beskriver seg selv som et eksepsjonelt sted, hvor du kan oppnå utrolige resultater. Nysgjerrig? Det burde du være, for University of Southampton, også kjent som Soton, er stedet for deg som vil det lille ekstra.

Fra Southampton seilte kanskje verdens mest kjente skip ut i 1912, men historien om Southampton og skip går lenger tilbake enn som så – allerede i middelalderen var byen et anerkjent sted for skipsfart. I dag er byen kjent som et av de stedene flest cruisebåter går inn og ut i løpet av et døgn. Da er det kanskje ikke så rart at University of Southampton har flere grader hvor du kan bli bedre kjent med skipsarkitektur og design.

Bare en rask tusletur fra havnen, finner du klasserommet hvor du lærer om hvordan lasteskip, passasjerskip og luksusyachter tegnes og bygges. Du ser på skip fra både før og nå, slik som Titanic og Queen Mary 2, og ser på hvilke forandringer som har blitt gjort gjennom tidene. Dere ser både på drivstofforbruk og hydrodynamikk, men også på sikkerhet og styrken på baugen på skipet. I universitetets egne forsøkstank, the Towing Tank, kan du prøve ut en miniatyrversjon av skipet du selv har designet. Bare husk å gjøre matten riktig og kryss fingrene for at båten du har laget ikke møter et isfjell.

Beliggenhet

Southampton ligger i Hampshire, og er den største byen på sørkysten av England. Av byens 200 000 innbyggere, er rundt 40 000 studenter, og Southampton kan sies å være et regionalt sentrum for utdanning, kunst og kultur. Båter og båtliv har vært og er fortsatt viktig for byens historie og identitet. Titanic begynte sin skjebnesvangre ferd fra havnen i Southampton i 1912, og byen er berømt for yacht-løp og andre vannsporter.

De fleste sportsinteresserte nordmenn vil nok likevel først og fremst forbinde byen med premier league-klubben Southampton F.C. På bakgrunn av blant annet et spennende uteliv og lave levekostnader, har Southampton blitt kåret til en av de beste plassene å bo i Storbritannia for single mennesker mellom 18 og 30.

Southampton ligger bare 40 minutters togtur fra London, og fra London er veien hjem til Norge kort. Eller kanskje du kunne tenkt deg å ta toget til Paris? Mulighetene er mange i denne fantastiske kystbyen.

Bolig

Alle studentboligene hos Soton har egen sosialkomite, som vil passe på at du som student trives ekstra godt. Som internasjonal student er du garantert bolig første året, for at tak over hodet ikke skal være et stressmoment mens du blir kjent med universitetet. I tillegg får du også gratis bussbillett, slik at du enkelt kan komme deg rundt i byen. Du kan lese om alle deres studentboliger her – og du kan selv velge om du vil bo i sentrum eller rett ved campus.

Gode grunner til å studere ved University of Southampton

Kostnader og stipender

Stipender for internasjonale søkere tilgjengelig – opptil £10 000 i reduksjon i skolepenger! Men info her.

Vi i SONOR ønsker å hjelpe deg og respektere alle dine behov. Hvis du er interessert i teknisk informasjon om stipend generelt, vennligst se lenkene nedenfor. Hvis du derimot ønsker å lære mer om stipend ved dette universitetet spesifikt, ikke nøl med å kontakte en av våre eksperter som vil hjelpe deg helt gratis.

Fagtilbud hos University of Southampton

University of Southampton er blant Storbritannias ti beste forskningsuniversiteter. Universitetet har et svært rikt fagtilbud, og tilbyr programmer innenfor de fleste retninger. Det er seks campuser ved skolen, fem tilknyttet Southampton, og et i Winchester. Hovedcampus heter Highfield og ligger i gangavstand fra sentrum av Southampton.

Opptakskrav: fra 4,2 til 5,3 i snitt for de fleste fagområder. Fritak fra engelsktest dersom du har 4 eller bedre i engelsk fra vg1.

Studentopplevelse

Universitetet har en egen chat med 33 nåværende studenter, hvor du kan kontakte de og stille de spørsmål om alt. Lurer du på hvor du finner den beste kebaben i Southampton, hvordan du kommer deg fra togstasjonen til universitetet, eller hvordan det er å være student på et av verdens beste universiteter? Studentene har svaret. Ta kontakt med de på denne siden og finn ut om Southampton er like kult som du tror, eller enda kulere.

Fokuset på den enkelte student fører også til at Soton scorer høyt på studenttilfredshet. Studentene selv sier at å studere ved Southampton overgår alle deres forventinger, og at det er verdt utfordringen.

Alle universiteter med respekt for seg selv har en studentunion å skryte av – men få har en like anerkjent studentunion som Soton. Helt fra 1903 har studentene ved Soton samlet seg i The University of Southampton Student’s Union, også kjent som SUSU. SUSU er i dag en moderne forening som har forvandlet det gamle debattrommet om til nattklubb, men de holder også på med mye annet: med 90 forskjellige idrettsklubber og 275 studentforeninger vil du alltid ha noe å gjøre. Hva med å bli med i strikkeklubben eller drive med e-sports? Ved University of Southampton er det mulig!

Studentene våre

Iselin Øhrn Langbråthen

20 år

University of Southampton

University of Southampton. Bachelor i Economics and Business, førsteåret.

Bachelor i Economics and Business, førsteåret.

Jeg trives veldig godt på University of Southampton! Det er veldig gøy å gå på et universitet der man merker hvor engasjerte foreleserne er i fagene de underviser i. De bruker eksempler fra virkeligheten, som gjør undervisningen mye mer inspirerende. Den første dagen sa de: «We are not economics teachers, we are economists. We are here to prepare you for the real working life».

Jeg har 12 forelesninger i uken, så jeg kan legge opp uken litt som jeg selv ønsker. 

Jeg prøver å stå opp innen klokken 08, så jeg kan dra på trening før skolen. Jeg har undervisning hver dag, alt i fra 1-4 timer. Da er det en blanding av både forelesninger og seminarer. Economics- og Businessfagene er ganske store, og vi kan være opptil 400 stykker per forelesning. Heldigvis har vi også seminarer – da er vi ca. 20 stykker, som gjør at det lettere å stille spørsmål.

Mellom forelesningene sitter jeg som regel på biblioteket eller på en av cafeene ved universitetet. Jeg foretrekker å gjøre mest mulig skole utenfor rommet mitt, så jeg ikke blir så lett distrahert.

Ettermiddagene går enten til å slappe av eller være med venner. Universitetet er også veldig flink til å arrangere eventer og aktiviteter på kveldstid, som International Student Event på tirsdager med gratis pizza! Da får man muligheten til å være sosial og bli kjent med enda flere, samtidig som man får gratis middag:)

I helgene skjer det meste av det sosiale. Da kan det hende vi går rundt i byen, spiser lunsj, drar på fotballkamp på St. Mary`s Stadium eller drar på sightseeing til en av nabobyene. På kveldstid drar vi som regel ut på byen eller på en pub. Engelskmennene drikker mye mer enn vi gjør hjemme i Norge, så det er alltid masse folk ute!

I begynnelsen synes jeg det var litt utfordrende å ha all undervisningen på engelsk, med tanke på at det var vanskeligere akademisk. I starten måtte jeg ofte søke opp hva ulike fagbegreper betydde. Det samme gjaldt det å skulle kommunisere på engelsk hele tiden. Det er viktig å huske på å gi det litt tid, så kommer vokabularet og ordforrådet etter hvert. Man må bare tørre å kaste seg ut i det og snakke masse. I tillegg synes de engelske det er veldig gøy å møte internasjonale studenter!

    • Gi deg selv tid! Når man flytter for å studere til utlandet, reiser man fra alt som er «trygt og godt». Det tar litt tid før man finner seg helt til rette i en ny by i ett nytt land. Selv om man er kjempegira på å starte det nye kapittelet, kan det føles litt overveldende ut. Gi det litt tid, for etter hvert kommer du til å stortrives! Ukene går kjempefort!

     

    • Ikke vær redd for å oppsøke hjelp. På universitetet mitt får alle tildelt en egen Personal Tutor, som hjelper deg med det du måtte lure på med studiet ditt. Jeg har også oppsøkt hjelp i Student Hub`en flere ganger når jeg har spørsmål ang betaling av skolepenger, timeplaner osv.

     

    • Gjør rommet ditt koselig! Bruk litt tid på å ordne det ordentlig i stand. Kjøp en koselig lampe, en plante og litt dekorasjoner. Det er der du har mulighet til å trekke deg litt tilbake, og da er det veldig kjipt å ikke trives på rommet sitt. Jeg printet blant annet ut masse bilder og hang det opp på veggen.

     

    • Bruk helgene på å utforske Southampton og byene rundt. Det vil føles enda litt tryggere når man blir bedre kjent, og ikke lenger føler seg om turist. Man må utnytte muligheten man har når man studere i utlandet, til å oppleve og se så mye man kan. Her i sør-England er det også ganske billig å leve, så utnytt det. Dette er en opplevelse du ikke får igjen!

     

    • Jeg vil anbefale å bo på et av skolens accommodation det første året. Selv om det kan være litt slitsomt å bo så tett med mange ulike mennesker, så er det litt av opplevelsen med å være førsteårsstudent i England. Fordelen er at det er ganske sosialt. Det er alltid mulig å sende melding i gruppechatten om noen vil være med på en pub, butikken eller gå i byen. Selv bor jeg på Mayflower, som ligger midt i byen, for jeg foretrekker å være i nærheten og ha tilgang til alt rundt meg, og heller ta bussen til skolen.

Jeg er veldig takknemlig for all hjelpen jeg har fått av SONOR. De gjorde søknadsprosessen og tiden rett før jeg skulle dra ned, mye lettere og mindre stressende.

Jeg skulle egentlig begynt studiene høsten 2022, men ettersom jeg skulle inn i Forsvaret fikk jeg hjelp av veilederen min til å søke om utsettelse av skoleplassen i Southampton.

Det har vært veldig deilig og hatt SONOR som et mellomledd mellom meg og universitetet, og vite at jeg alltid kan ta kontakt med veilederen min dersom det er noe jeg lurer på.

Bittelite – men superviktig

Fra skipsfart til høyhastighetsinternett, forskerne ved Soton har vært med på det meste. De har vært med på å skape de bittesmå delene som gjør at våre smarttelefoner fungerer, til nye medisinske diagnostiseringsverktøy. Ved å være opptatt av både stort og smått, har Soton forandret verden.

Nå bygger de elektroniske kretser som lagrer og behandler informasjon som en menneskelig hjerne, og materialer som kan endre egenskapene etter behov. De pønsker ut hvordan kunstig intelligens kommer til å forvandle fremtidens fabrikker og gjøre dem tryggere. Ved Soton lager de optiske fibre som kan frakte mye mer data enn vi trodde var mulig – og alt dette kan du være med på, om du velger å studere her. Det er ved Soton at fremtiden skapes.

Rangeringer og utmerkelser

Vi vet at det ikke er lett å studere i et land langt borte, og derfor er vi i SONOR opptatt av å gi deg all den støtten og hjelpen du trenger, og veilede deg steg for steg. Hvis du er i tvil, kan du prøve våre vanlige spørsmål:

Høres University of Southampton spennende ut? Eller kanskje du vil ha flere alternativer å velge mellom? Les mer om å studere i utlandet eller spesifikt om å studere i Storbritannia. Her nedenfor finner du andre britiske universiteter:

Avtal gratis studieveiledning

med vår ekspert!

Hvis du ikke fant alle svarene du lette etter, eller hvis du har andre spørsmål, ikke nøl med å kontakte oss og bestille et gratis møte med ekspertene våre

Mona Kirknes Fossum

mona.fossum@sonor.no

+47 973 16 017