En normal hverdag for meg er ganske så annerledes enn hva man kan tenke seg at en masterstudent hjemme i Norge ser ut. Grunnen til dette er at i dette programmet som jeg er en del av fokuserer de mer på at man skal få mer av den praktiske erfaringen samtidig som man også selvfølgelig har fag. Så min hverdag ser ut som en normal arbeidsdag tatt i betraktning at man jobber i sport, så dagene går ikke bare fra 8-16. Jeg starter dagen min klokken 09:00 på kontoret og jobber per nå som Game Day Experience Sales & Serivce Manager for USF Dons Athletics. Der jobber jeg til jeg er ferdig med det jeg skal gjøre for dagen som gjerne blir rundt 16-17 tiden mandag til torsdag. I tillegg til dette så jobber jeg de dagene det er kamper i alle de forskjellige idrettene, og derfor fint å ha fredagen som regel fri.
Vi har skole normalt sett en gang i uken og for min del nå er det onsdags kvelder fra 18:00-22:00, dette kan variere og om det forekommer endringer blir man godt opplyst om det. Det er lagt opp slik at vi har ett fag om gangen og et fag varer gjerne i 6-8 uker, men det kommer an på selve faget. Dette gjør at programmet går over sommeren, vi har noe fri fra fag, men det kommer an på hvor du jobber som avgjør hvor mye fri du egentlig får. Fordi at det å ha internships ligger i studieplanen kan vi jobbe fulltid, få betalt og samtidig ta en grad.
Jeg fikk den hjelpen jeg trengte fra SONOR og synes at den hjelpen var virkelig en god ting. Samtidig så synes jeg det var veldig fint at etter jeg hadde ankommet og vært her en liten stund at de spurte hvordan jeg har det. Jeg har det bra, men det kan jo være at andre ikke er like heldig som jeg har vært å trives på alle mulige måter her.
For meg er det noen vanskeligheter med å studere på engelsk, men ikke så stort problem som man skulle tro. For meg hjalp det at jeg var på utveksling høsten 2022 på Ole Miss i Mississippi, og fikk trent ganske mye på engelsken min der. Sett at jeg hadde et godt ordforråd er det fortsatt noen steder man kanskje ikke er helt perfekt, men generelt er vi nordmenn ganske flinke i engelsk.
Jeg visste at det kom til å være ganske store kultur forskjeller, med at de er vandt til å enten spise ute eller bestille mat, enn at de lager maten selv. Måten selve strukturen i landet er bygd opp på fra forskjeller mellom fattig og rik, priser, skatt, politiske syn og generelt selve væremåten.
De har jo et helt annet studiesystem enn det vi i Norge har med at en bachelor tar 4 år og ikke 3 år. De har forskjellige majors og minors som man selv velger på veien når man studerer. De lærer ikke alt i lik stil som det vi gjør og de fokuserer veldig mye mer på hvordan ting fungerer og er i USA enn resten av verden, mens vi lærer veldig mye forskjellig fra ulike deler av verden.
Pakk med deg en regnjakke og paraply fordi her regner det oftere enn man tror, selv om man tenker at California er varmt meste parten av året, så er San Francisco en kyst by.
Undervisningen er etter min mening ganske så annerledes enn hva jeg var vandt til fra INN i Lillehammer, ikke fordi det er innholdsmessig store forskjeller, men hvordan fokus de har. Her har de et sterkt søkelys på prosjekter og at man skal lære mer av det å få fysisk erfaring fra de forskjellige vinklene innenfor sport, til å lære mer om deg selv personlig. De har her mer søkelys på at det er deg selv som bestemmer hvordan din vei her går og hvor mye du legger i den tiden man har i programmet her som avgjør hvor mye man får tilbake underveis og når man er ferdig.
Personlig synes jeg at dette fungerer veldig bra fordi at mange av de som studerer sport er mer praktisk anlagt enn å bare like den teoretiske delen av det. Ved å gjøre dette så får man utforsket deler av sporten som man kanskje ikke syntes var så interessant, men at man får en annen følelse når man har prøvd det. De prøver å gjøre oss mest mulig forberedt på det virkelige arbeidslivet med en realistisk versjon om hvordan ting kan se ut, i stedet for å bare lese, pugge og skrive arbeidskrav. Vi skriver selvfølgelig også flere oppgaver, men de har en helt annen måte å gjøre det på, de gir deg noe veiledning, men det er til sist opp til deg hvordan du selv velger å tolke det.
Vær åpen for å bli kjent med nye kulturer og mennesker. Ikke vær redd for å være sosial, bli med på det meste som universitetet tilbyr det er her du blir kjent med nye mennesker.
Bruk tid til å utforske de forskjellige omgivelsene rundt deg, fra Alcatraz, Golden Gate Bridge, Golden Gate Park, sports-eventer, parker, og generelt de veldig fine omgivelsene rundt om i hele San Francisco.